Doradztwo & Analizy

Wojciech Pietr

Urodziłem się i wykształciłem we Wrocławiu, a moim domem jest Warszawa. Jestem absolwentem Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku prawo. Ukończyłem także studia podyplomowe z prawa karnego gospodarczego (UWr) oraz wyceny nieruchomości (SGGW). Już na studiach interesowały mnie zagadnienia z zakresu międzynarodowej współpracy policyjnej oraz analizy kryminalnej.

W latach 2004-2008 pełniłem służbę w Policji (KWP we Wrocławiu, BMWP KGP). Następnie w 2008 r. przeszedłem do służby w Departamencie Analiz Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jeszcze w 2008 r. ukończyłem z wyróżnieniem kurs podstaw analizy kryminalnej zorganizowany przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Jako analityk CBA prowadziłem czynności w skomplikowanych sprawach gospodarczych i osłonowych z zakresu gospodarki nieruchomościami, prywatyzacji czy sektora finansowego, spożywczego i chemicznego.

W latach 2016-2023 miałem przywilej kierować Departamentem Analiz CBA i nadzorować szereg złożonych przedsięwzięć analitycznych prowadzonych przez wyjątkowych funkcjonariuszy i pracowników tej elitarnej jednostki. Pion analityczny CBA w tym czasie dokonał wielu osiągnięć szczególnie w zakresie działalności osłonowej, innymi słowy tzw. osłony antykorupcyjnej oraz w rozwoju narzędzi analitycznych. Kwestie te opisuję w swoim artykule pt. Specyfika działalności analitycznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W latach 2012-2014 uczestniczyłem w projekcie twinningowym realizowanym w Macedonii pn. “Support to efficient prevention and fight against corruption”, w ramach którego odpowiadałem za doradztwo instytucjonalnym partnerom z sektora publicznego w zakresie zarządzania konfliktem interesów. Opracowałem szczegółowy raport z rekomendacjami mającymi na celu poprawę i usprawnienie zarządzania konfliktem interesów w Macedonii.

W toku służby zajmowałem się także zadaniami z zakresu legislacji i oceny prawnej, opracowując, redagując i opiniując projekty kluczowych aktów prawa międzynarodowego, powszechnego oraz wewnętrznego odnoszących się w szczególności do działalności analitycznej CBA, a także jego szerokich zainteresowań służbowych ukierunkowanych na ochronę interesów ekonomicznych państwa. Z racji pełnionych zadań w Policji jak i w CBA posiadam bogate doświadczenie we współpracy międzynarodowej, zarówno bilateralnej jak i na forach organizacji międzynarodowych. W Departamencie Analiz CBA zajmowałem się również rozwojem współpracy międzynarodowej w obszarze wymiany informacji kryminalnych z zagranicznymi partnerami.

Poza analizą i współpracą międzynarodową w sferze działalności zawodowej pasjonuję się również tłumaczeniami. Jestem współautorem tłumaczeń podręczników analizy kryminalnej wydanych przez Biuro ds. Narkotyków i Przestępczości ONZ, których polskie tłumaczenia zostały wydane w 2021 r. przez CBA i są dostępne na portalu Biura. Jestem redaktorem tłumaczenia słynnej monografii analityka CIA Richards J. Heuera pt. Psychology of Intelligence Analysis, które zostało wydane przez CBA i dystrybuowane w środowisku analitycznym polskich służb specjalnych i mundurowych. Publikacja jest dostępna w najważniejszych bibliotekach publicznych w Polsce.